خانه من اینجاست

خانه من اینجاست

همه چیز درباره نصب مادربرد

  • 4 ماه پیش

مادربرد ستون فقرات رایانه رومیزی شماست. تمام اجزای شما به مادربرد متصل می شوند، بنابراین اطمینان از نصب صحیح آن اولین قدم برای ساخت رایانه شخصی یا به روزرسانی رایانه قدیمی است. ادامه مطلب را بخوانید تا فقط در عرض چند دقیقه مادربرد جدیدی در کیس کامپیوتر نصب کنید.

مرحله 1: ابزار خود را آماده کنید

قبل از نصب هر یک از قطعات کامپیوتر ، مهم است که تمام ابزارهای مورد نیاز خود را آماده کرده و از خود و سخت افزار خود به اندازه کافی محافظت کنید. قبل از شروع کار با فضای داخلی رایانه یا کار با مادربرد، اطمینان حاصل کنید که خالی از هر بار الکترواستاتیک هستید. برای تخلیه بار الکترواستاتیک می توانید یک شیر آب را لمس کنید.
هنگام کار با رایانه، از مچ بند آنتی استاتیک استفاده کنید تا از آسیب الکترواستاتیک جلوگیری کند. نصب را روی یک سطح غیر رسانا انجام می دهید - قطعاً این کار را نباید روی کف فرش انجام ندهید.

در مورد مادربرد، لازم است یک پیچ گوشتی سر فیلیپس بلند داشته باشید، ترجیحاً با نوک مغناطیسی که بتواند پیچ ​​های آن را نگه دارد. یک انبردست سوزنی-بینی نیز ایده خوبی است.

همچنین وجود یک نورپردازی خوب توصیه می شود تا بتوانید تمام اجزا را دقت ببینید. در صورت داشتن هر گونه سوال خاص در مورد برد خود، حتماً از دفترچه مادربرد استفاده کنید.

مرحله 2: کیس کامپیوتر را باز کنید.

برای دسترسی آسان به سینی مادربرد، هر دو پنل کناری را بردارید. سینی مادربرد را می توان از روی کیس جدا کرد، که به شما امکان می دهد مادربرد را بدون نیاز به کار در زاویه های عجیب و غریب به راحتی نصب کنید. همه موارد دارای سینی های مادربرد قابل جابجایی نیستند.

سینی مادربرد به طور معمول با دو پیچ نگه داشته می شود. پیچ ها را کنار بگذارید تا آنها را گم نکنید.

نصب مادربرد به طور معمول به این معنی است که شما اساساً در حال ساخت یک رایانه جدید هستید. اگر در حال ارتقا هستید، باید سیستم عامل خود را مجدداً نصب کنید و باید درایوهای سیستم را قالب بندی کنید. بدون نصب مجدد همه موارد در رایانه، نمی توانید به سادگی به مادربرد جدید ارتقا پیدا کنید.

مرحله 3: سپر پنل I / O را نصب کنید.

این صفحه در قسمت پشتی کیس قرار دارد، جایی که اتصالات مادربرد برای مانیتور، دستگاه های USB و سایر وسایل جانبی وجود دارد. در اکثر موارد یک محافظ صفحه پیش فرض نصب شده است که باید برداشته شود و با صفحه ای که همراه مادربرد شما است جایگزین شود.

به چهار گوشه پنل فشار وارد کنید تا در داخل محفظه محکم شود. باید سر جایش جا بیفتد.

مطمئن شوید که صفحه را در جهت درست نصب کرده اید. آن را با طرح واقعی اتصالات مادربرد مقایسه کنید تا مطمئن شوید صحیح است.

مرحله 4: استندآف ها را پیدا کنید.

مادربرد یک قطعه حساس از تجهیزات الکترونیکی است، بنابراین ما نمی خواهیم که با قاب رساننده کیس شما تماس پیدا کند. به همین دلیل است که، قبل از نصب مادربرد، باید standoff را نصب کنیم. آنها پیچ های نر و دارای سر هستند و به شما اجازه می دهند مادربرد را مستقیماً درون آنها پیچ کنید. اغلب برنجی هستند، اما گاهی اوقات سیاه رنگ نیز می باشند.

استندافها مادربرد را بالاتر از قاب کیس نگه می دارند. این از کوتاه شدن آن جلوگیری کرده و به خنک شدن هم کمک می کند. برخی کیس ها با استنداف همراه هستند، در حالی که برخی دیگر چنین نیستند. مادربرد شما باید دارای استنداف های خاص خود نیز باشد که می توانید از آنها استفاده کنید. شما باید تعدادی از آنها را در کیسه ای کوچک همراه با مادربرد تحویل گرفته باشید.

به دفترچه مادربرد و کیس خود مراجعه کنید (یا به دنبال یادداشت های eATX ، ATX ، mATX یا ITX در سینی مادربرد بگردید) تا بفهمید کدام یک را باید کجا ببندید. وقتی مکان های صحیح را پیدا کردید، آنها را با دست پیچ بزنید. ممکن است کمی راحت باشد، اما برای استفاده از آنها نیازی به استفاده از هیچ ابزاری نیست.

مرحله 5: استندآف ها را نصب کنید

سوراخ های مادربرد را با مکان استند آف های موجود در سینی مادربرد مطابقت دهید. هر کیس و سینی مادربرد متفاوت است و همه دارای تنظیمات سوراخ متفاوتی هستند. در هر سوراخ ممکن روی مادربرد شما باید یک استندآف نصب شود.

  • بیشتر استندآف ها به سوراخ های خود پیچ ​​می شوند، اما برخی از آنها مانند گیره به داخل رانده می شوند.
  • همه مادربردها نمی توانند با تمام سوراخ های موجود متصل شوند. تا آنجا که ممکن است استنداف ها را به هم متصل کنید، اما هرگز از استنداف های اضافی استفاده نکنید. Standoffs فقط باید در مکانهایی با سوراخ مادربرد مربوطه نصب شود.

مرحله 6: مادربرد را نصب کنید

در این مرحله شاید بخواهید ابتدا سی پی یو را نصب کنید، اما لازم نیست. برای اطلاعات بیشتر در این باره، نحوه نصب CPU AMD یا Intel را مطالعه کنید. برای نصب مادربرد، باید آن را به دقت در بدنه قرار دهید. مادربرد خود را بر روی استنداف ها قرار دهید. سوراخ های روی مادربرد و استنداف ها باید همه در یک خط قرار بگیرند. اگر سینی مادربرد شما از کیس خارج نمی شود، ممکن است لازم باشد مادربرد را به آرامی در برابر صفحه I / O پشت قاب قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که به خوبی در سپر ورودی / خروجی عقب قرار گرفته باشد و هیچ قطعه فلزی هیچ یک از درگاه ها را پوشش ندهد.

  • پیچ ها را بیش از حد محکم نکنید. مطمئن شوید سفت است اما خیلی محکم نکنید. از پیچ گوشتی برقی استفاده نکنید.
  • سوراخ هایی که روی آنها فلز نیست، به واشرهای مقوایی بین پیچ و مادربرد احتیاج دارند. بهتر است از استفاده از حفره های غیر فلزی خودداری کنید.

مرحله 7: اجزای خود را نصب کنید.

قبل از قرار دادن مجدد سینی مادربرد با مادربردی که به تازگی در آن بسته شده است، پردازنده، کولر پردازنده و رم کامپیوتر را نصب کنید. اکنون انجام این کار دسترسی به همه چیز را بسیار آسان می کند. اگر مادربرد روی سینی قابل جابجایی نیست، پس از سیم کشی قطعات خود را نصب کنید.

مرحله 8: منبع تغذیه را وصل کنید.

پس از امن شدن مادربرد، می توانید قطعات خود را به آن متصل کنید. توصیه می شود ابتدا منبع تغذیه را وصل کنید، زیرا بعداً دسترسی به دوشاخه ها دشوار است. مطمئن شوید که هم کانکتور 20/24 پین و هم کانکتور 12 ولت 4/8 پین متصل باشد. اگر مطمئن نیستید از کدام کابل ها استفاده می کنید، به راهنمای منبع تغذیه خود مراجعه کنید.

مرحله 9: پنل جلویی خود را وصل کنید.

برای اینکه کامپیوتر خود را با دکمه پاور جلو روشن کنید یا ببینید چه زمانی به هارد دیسک دسترسی پیدا می کنید، باید سوئیچ ها و نشانگرهای صفحه جلویی را به هم متصل کنید. سیم های زیر را پیدا کنید و آنها را به پایه های مناسب مادربرد متصل کنید:

  • کلید برق
  • سوئیچ تنظیم مجدد
  • LED روشنایی
  • دیسک سخت (HDD) LED
  • اسپیکر

مرحله 10: پورت های USB جلو را وصل کنید.

هر درگاه USB جلو را به اتصالات مناسب مادربرد متصل کنید. اینها معمولاً برچسب گذاری می شوند. مطمئن شوید که شاخه های صحیح روی پایه های صحیح قرار گرفته اند.

مرحله 11: فن ها را وصل کنید.

فن سی پی یو را به پایه های مناسب مادربرد متصل کنید. به طور معمول چندین مکان برای اتصال فن های شاسی و همچنین یک اتصال دو پین در نزدیکی پردازنده برای فن CPU وجود دارد.

مرحله 12: درایوهای خود را نصب کنید.

هنگامی که مادربرد امن و متصل شد، می توانید درایو های خود را به آن متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که هارد SATA و درایوهای نوری خود را به درگاه های SATA صحیح مادربرد خود متصل کنید.

مرحله 13: کارت گرافیک را نصب کنید.

یکی از آخرین مولفه هایی که باید نصب کنید، کارت گرافیک است. این کارت بیشترین فضا را اشغال می کند و دسترسی به سایر مناطق دشوار را ایجاد می کند. بسته به سیستم و نیاز شما، نصب کارت ویدیو ممکن است اختیاری باشد.

مرحله 14: سیم کشی را تنظیم کنید.

کابل های اضافی را در محفظه های اضافی فرو برده و از کراوات های فشرده برای اتصال کابل ها استفاده کنید.

مرحله 15: کامپیوتر را ببندید.

پانل های کناری قاب را به موقعیت اصلی خود برگردانید و دوباره آنها را پیچ کنید. رایانه و اجزای خود را به برق متصل کنید. رایانه خود را روشن کرده و برای نصب سیستم عامل آماده شوید.

هشدار:

قبل از انجام هر کاری روی رایانه مطمئن شوید که خود را تخلیه کرده اید. معنی این امر این است که شما باید هرگونه الکتریسیته ساکن را که ممکن است قبل از کار با اجزای الکتریکی روی شما جمع شود، تخلیه کنید. برای انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که روی هیچ سطحی که ممکن است الکتریسیته ساکن (فرش پشمی و غیره) ایجاد کند، کار نمی کنید و قبل از لمس بخشی از قسمت کیس خود، یک سطح فلزی را لمس کنید.

   0 دیدگاه برای همه چیز درباره نصب مادربرد