خانه من اینجاست

خانه من اینجاست

همه چیز درباره کارت گرافیک

  • 4 ماه پیش

کارت گرافیک نسخه کوچکتر مادربرد رایانه به نظر می رسد - این صفحه مدار چاپی است که دارای پردازنده، رم و سایر قطعات است. از کارت گرافیک معمولاً به عنوان واحد پردازش گرافیک یا GPU یاد می شود، اما در واقع GPU فقط یک جزء (البته اصلی و تعریف کننده) کارت گرافیک است.

دیگر نام های رایج برای اجزای گرافیکی 

نام های دیگر برای اجزای گرافیکی عبارتند از: کارت گرافیک، آداپتور ویدئو، آداپتور نمایشگر و شتاب دهنده گرافیکی.

درایور گرافیک چیست؟

درایور گرافیک برنامه ای است که نحوه کار اجزای گرافیکی شما با بقیه رایانه شما را کنترل می کند: نرم افزارهایی مانند SketchUp ، مانیتور و غیره.

پردازنده گرافیکی - GPU:

- GPU مخفف Graphics Processing Unit است.

- قدرت GPU به مدل GPU بستگی دارد.

- گرافیک به عنوان یک مولفه خارجی روی شکاف متصل است که به شکاف انبساط معروف است.

- این در واقع مغز کارت گرافیک است و همان چیزی است که تصاویری را که روی مانیتور می بینیم ایجاد می کند. وظیفه GPU دریافت اطلاعات از سی پی یو و تبدیل آن به تصاویر قابل فهم است. 

انواع کارت گرافیک

یکپارچه - Integrated

گرافیکی که در مادربرد تعبیه شده به عنوان Integrated شناخته می شود، به طور کلی در اکثر لپ تاپ ها استفاده می شود و به راحتی قابل ارتقا نیست.

گسسته - Discrete

یک کارت گرافیک خارجی که در واقع یک سخت افزار است و به عنوان یک قطعه اضافی روی مادربرد نصب می شود. ممکن است بیشتر افراد برای کار با رایانه به کارت گرافیک خارجی نیازی نداشته باشند. کارهای اساسی مانند ایجاد پرونده، انجام کارهای اداری، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و غیره ممکن است نیازی به کارت گرافیک نداشته باشد. اما برای کاربرانی که بازی های با وضوح بالا و ویرایش ویدئو دارند ممکن است به یک قطعه خارجی یعنی کارت گرافیک برای این منظور نیاز داشته باشند.

ویژگی های کارت گرافیک:

کارت های گرافیک مدرن دستگاه های بسیار پیچیده ای هستند که از برخی جهات مانند کامپیوترهای مستقل رفتار می کنند. آنها تعداد زیادی محاسبات را انجام می دهند و معمولاً پیچیده ترین اجزای رایانه هستند - مخصوصاً کارت های گرافیک پیشرفته که برای بازی و پردازش گرافیکی پیشرفته بهینه شده اند. در ادامه با ویژگی های آنها آشنا خواهید شد. 

حافظه -

کارت گرافیک حافظه خاص خود را دارد. محدوده حافظه می تواند از 128 مگابایت تا 2 گیگابایت حافظه باشد. ما باید کارت با حافظه بیشتر بخریم. رم بیشتر برابر با وضوح بالاتر، رنگ های بیشتر روی صفحه و بهترین جلوه های ویژه است.

پشتیبانی از چند صفحه -

بیشتر کارتهای ویدیویی جدید قابلیت اتصال دو نمایشگر به یک کارت را دارند. این ویژگی برای ویرایش ویدئو و اشتیاق گیمرهای هاردکور نیز بسیار مهم است. شما می توانید دو میزکار جداگانه را ببینید یا دو نمایشگر را به یک میز کار تبدیل کنید.

بازی و ویرایش ویدئو -

کارت گرافیک گسسته فقط برای یک گیمر نیست بلکه کسانی که از نرم افزار ویرایش ویدیوی پیشرفته استفاده می کنند به عنوان یک کارت گرافیک با کیفیت بالا برای کاهش زمان ارائه تصویر کمک می کنند و همچنین یک محیط با کیفیت بالا را ارائه می دهند.

ارتباط -

کارت گرافیک با استفاده از پورتهای مختلف به مانیتور متصل می شود، در صورتی که پورت باید روی مانیتور و کارت گرافیک وجود داشته باشد. اینها برخی از پورتهای متداول است که برای اتصال کارت گرافیک با مانیتور استفاده می شود.

1. VGA

2. HDMI

3. DVI 

بعضی مادربردها بیش از 1 شیار توسعه دارند بنابراین می توانیم برای بهتر شدن عملکرد، بیش از یک کارت گرافیک اضافه کنیم. امروزه بسیاری از لپ تاپ ها دارای یک کارت گرافیک یکپارچه در خود هستند.

 

تولید کنندگان کارت گرافیک:

دو تولید کننده اصلی کارت گرافیک گسسته عبارتند از:

1. NVIDIA

2. AMD 

تقریباً تمام کارتهای گرافیک توسط دو مارک رقیب تولید می شوند: انویدیا و AMD. مهم نیست که چه نوع کارت گرافیکی را خریداری و نصب می کنید، تقریباً به طور مستقیم توسط یکی از این شرکت ها یا به وسیله یک شرکت شخص ثالث مجاز این فناوری به فروش می رسد.

این امر انتخاب را آسان می کند زیرا گرچه شرکت های زیادی کارت گرافیک می فروشند، شما همیشه می توانید آنها را مستقیماً مقایسه کنید زیرا همه آنها از همان معماری اساسی استفاده می کنند. به عبارت دیگر، خرید کارت گرافیک انویدیا Nvidia GeForce 2070 بدون توجه به اینکه آن را از Asus  MSI  Gigabyte یا Nvidia بخرید، کم و بیش یکسان هستند. 

AMD یک رقیب نزدیک به انویدیا است و این دو شرکت گاهی اوقات در عملکرد عالی یکدیگر را جهش می کنند. اما به عنوان یک قاعده کلی ، بهترین کارت های AMD عملکردی مشابه بهترین کارت های انویدیا را ارائه می دهند. بنابراین انتخاب و خرید کارت گرافیک amd یا انویدیا فرقی ندارند و تمرکز باید بر روی مشخصات آنها باشد، نه صرفا برند.

   0 دیدگاه برای همه چیز درباره کارت گرافیک